Egyéni fejlesztések

Tervezés és gyártás képekben

A weboldalra sajnos nem minden munkám kerül fel részletes leírással. Ennek több oka is van. Egyrészt bizonyos fejlesztések esetében ezt nem tehetem, mert vagy titoktartás köt, vagy a megrendelő erre nem adott engedélyt. Sajnos az ilyen nem publikus munkáim között pedig egész komoly és komplex fejlesztések is megtalálhatóak. Másfelől vannak olyan gyártási, vagy nagyon egyszerű tervezési munkák, melyek mellé túl sok kommentárt nem igazán lehet írni, leginkább csak a végeredmény látványa lehet érdekes. Ezen munkákról külön beszámolót készíteni részletes leírással sajnos nem igazán lehet, az gyakorlatilag csak felesleges tartalomgenerálás lenne.

A fenti okok miatt hoztam létre ezt a bejegyzést, melybe összegyűjtöttem néhány fotót, ami az ilyen munkákhoz kapcsolódik és érdemesnek találom arra, hogy közzétegyem őket. A képek között megtalálhatóak egyéb fejlesztési fázisfotók, gyártási próbálkozások, technikailag érdekes megoldások, prototípus és sorozatgyártásaim végeredményei. Az itt megtalálható összes fénykép saját munkáról készült, melyeket nagyrészt én magam is terveztem. Előfordulhat, hogy egyes képekről érzékeny adatok ki lettek szerkesztve.

A lista fentről lefelé haladva időrendben visszafelé van rendezve.

Programozható (vadetető) időzítő modul 4

Egyedileg épített szóróegység vezérléséhez, illetve egy már meglévő etetőben tönkrement vezérlőelektronika kiváltására alkalmas az alább bemutatásra kerülő időzítő modul. Az első példány 2012. év januárjában készült egy egyedi megrendelés alapján. A kezdetleges vezérlő az elmúlt évek során több hardveres és szoftveres fejlesztésen esett át, míg végül elérte a jelenlegi állapotot. A fejlesztéseket egyrészt a műszaki paraméterek folyamatos javítása, másrészt a felhasználók visszajelzései, újabb igényei inspirálták.

A modul kialakításának köszönhetően a legtöbb, már meglévő vadetető szóróegységbe beépíthető, illetve ezen túlmenően más célra is felhasználható, ahol naponta szükséges azonos időpontokban elindítani, működtetni valamit. Ilyenek lehetnek például az automatizálható itatók, etetők, öntözőrendszerek, adagoló szerkezetek.

Kollineár antenna készítése 868MHz frekvenciára

A következőkben egy kollineáris antenna készítését és behangolását fogom bemutatni 868MHz frekvenciára. Ez a korábbi, monopólus antennához képest szintén egy alacsony költségvetésű megoldás, ami szinte tényleg pár száz forintos befektetéssel megvalósítható néhány egyszerű hozzávaló felhasználásával. A monopólus antennához képes ennek már némileg bonyolultabb az elméleti háttere, ugyanakkor kis odafigyeléssel a gyakorlati kivitelezése kevésbé nehezebb.

Építésnél szintén a műhelyben fellelhető anyagokra hagyatkoztam. Kültéren sajnos jelen formájában nem igazán állna helyt, hiszen mérete és felépítése miatt eléggé sérülékeny. Ennél az antennánál a kedvező tulajdonságai miatt viszont már elgondolkodtam a burkolatba építésről, bár megfelelő anyagok hiányában ezt a kísérlet után végül nem tettem meg.

Pragotron quartz óravezérlő modul v2

Továbbfejlesztett funkciók és a korábbi modell korlátainak kiküszöbölése. Ezen okok miatt jött létre ez a második verzió. Felhasználói visszajelzések alapján úgy döntöttem, hogy jelentős átalakításokat végzek a korábbi konstrukción, ami már egy szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé a korábbi modellhez képest, melyek azért voltak korlátai. Ide tartozott többek között a limitált tápfeszültség, mely 6-12V közé korlátozódott, így sok 24V órához nem volt alkalmazható.

A legtöbb óramechanika képes feszültségmentes állapotban is stabil helyzetben maradni, így felesleges az óramű tekercseinek állandó feszültség alatt tartása, ami jelentősen növeli a fogyasztást. Mivel a modul minimális energiaigénye mellett az óramű tekercsein már nem folyik áram állandóan, így ez a verzió már akkumulátoros felhasználásra is sokkal inkább alkalmas. Ezen szempontok alapján készült el ez az újabb óravezérlő modul.

Pragotron quartz óravezérlő modul

Valamikor régen készítettem már egy ilyen feladatra alkalmas vezérlőelektronikát, de annak a nyomtatott áramköri paneljét még csak házi körülmények között gyártottam. A konstrukció alapvetően jó volt. Egy mikrokontroller, egy kis tápegység regulátor és a megfelelő kimenet analóg módon történő kialakítása biztosította a stabil működését. Eredetileg megrendelésre terveztem, majd később további igényekre való tekintettel készítettem még belőle néhány darabot. Bár nem túl sűrűn és csak 1-2 darabos mennyiségben, de a mai napig kapok megkeresést ilyen vezérlőelektronika gyártására. Mostanában viszont már csak nagyon ritka esetben pakolom ki a felszerelést panelek házi gyártásához és időm se sok van erre, így egy nemrégiben történt megkeresés alkalmával olyan darabszámú megrendelés történt, minek okán anyagi veszteség nélkül sikerült előállítani egy kisebb mennyiséget ebből a modulból.

Természetesen az áramkör lényege változatlan maradt, viszont a magasabb színvonalú gyártástechnológia alkalmazása lehetővé tett pár olyan optimalizálási megoldást, ami miatt célszerű volt a teljes paneltervet átalakítani. Ez leginkább abból állt, hogy THT helyett felületszerelt alkatrészek alkalmazásával hatékonyabbá lett téve a sorozatgyártás.

Si4432 RF transceiver modul

Ez egy kivételes projekt, ami igazából nem is projekt, hanem csak egy áramköri megoldás modulon történő kivitelezése, mely ilyen formán elkészítve egyszerűen felhasználhatóvá teszi a rádiós transceiver chipet, illetve annak áramköri környezetét.

Az áramkör fő alkatrésze egy QFN tokozású pici chip, aminek a kézi forrasztása ugyan megoldható némi ügyeskedéssel, de azért mégis olyan beültetési módszert igényel, ami jelentősen drágítaná az áramkör szerelési költségét. Ha eleve pasztával kell dolgozni, akkor ennek nincs jelentősége, viszont vannak esetek, mikor egy áramkör összeszerelése nem kívánja meg a pasztás, kemencés szerelést, hanem egyszerűen, forrasztópákával is összeszerelhető. Ezekben az esetekben viszont kifejezetten előnyös lehet, ha kész modul formájában kerül beszerelésre ez az áramköri rész, mely a 2,54mm raszterezésű tüskesorral kézileg is könnyedén forrasztható anélkül, hogy speciális gyártóeszközökre lenne szükség.

Digitális ütemadó modul

Ez az áramkör a programozható digitális ütemadó készülék modulos változata. Azok számára lehet ideális ez a modulos verzió, akik nem igénylik a komplettre szerelt változatot, esetleg nincs szükségük 230V-os feszültség kapcsolgatására, mert mondjuk egy 12V-os DC motort, vagy relét szeretnének közvetlenül meghajtani.

További előnye ennek a modul szintű megoldásnak, hogy sokkal kedvezőbb áron elérhető, így egy saját tervezésű eszköz részeként könnyedén beépíthető egyedileg kialakított készülékházba, kötődobozba.

Ami az időzítő tudását illeti, némi eltérés azért van a komplett üzemadóhoz képest, tehát ez nem egy az egyben másolata a dobozolt verziónak. Rögtön észrevehető, hogy ezen a modulon kétszer 4 digites kijelző található. A tervezés során árban és beszerezhetőség szempontjából ez a kijelző tűnt a legjobb választásnak, így célszerűen ezt alkalmaztam. Kezdetben még magam készítettem a NYÁK panelt ehhez az áramkörhöz és praktikus volt, hogy az általam gyártott egyrétegű panelre is úgy fel tudtam építeni az alkatrészeket, hogy kevés átkötésre volt ehhez szükség, mivel a kijelzőegységen belül a szegmensek már közösítve vannak.

Moduláris USB billentyűzet emulátor

Korábban készítettem egy egyszerű billentyűzet emulátort és gyakorlatilag annak a továbbfejlesztéseként készült el nemrég ez a moduláris kialakítású megoldás. Sokat gondolkodtam azon, miként lehetne egy olyan emulátort elkészíteni, ami nem tartalmaz feleslegesen nagy teljesítményű mikrokontrollert, nem foglal el nagy helyet és azok számára is megoldást jelenthet, akik beérik viszonylag kevés bemenettel is. Egypanelese eszközt emiatt nem láttam jónak tervezni, hiszen akinek nem elegendő a korábban készített 10 bemenetes változat, ugyanakkor nem szeretne 70-80 bemenettel rendelkező drága eszközt megvenni, annak minden esetben személyre szabott áramkört kellene készítenem, vagy több típust kellene tervezni, különböző mennyiségű bemenetekkel. Ennek az ötletnek viszont hátránya a meglehetően drága előállítási költség, hiszen minden típust külön kell tervezni és gyártani.

Leginkább célravezetőnek az látszott, hogy maradok a korábbi mikrovezérlőnél, ami talán a legkisebb tudású beépített USB perifériával rendelkező típus és felbővítem a bemenetek mennyiségét. Ahhoz, hogy dinamikusan bővíthető legyen a rendszer, olyan expander IC-t választottam, ami adatbuszon képes kommunikálni, így szoftveresen megoldható a bemenetek mennyiségének konfigurálása, ezáltal lehetőség adódik későbbi bővítésre is.

Áramgenerátor 3W 350mA LED lámpákhoz

Korábban készítettem, PT4115 IC-vel megvalósított LED áramgenerátorokat, melyek lecserélése céljából terveztem ezt az újabb konstans áramú tápegységet. A PT4115 IC-kkel készített tápok egyébként egy zavaró tényező leszámításával teljesen jól üzemeltek. Működtetésük során tapasztaltam egy nemkívánatos jelenséget, melyre csak hosszas használat során derült fény, ez pedig a rádiófrekvenciás zavarkibocsátás. Miután egy komplett szettet legyártottam ebből az áramgenerátorból, gondoltam valahogy megpróbálom kiszűrni ezt a zavart, de több heti kísérletezés sem vezetett eredményre. Értem el részleges sikereket LC szűrőkkel, de a kapcsolóüzemű szabályozó által keltett impulzusokat nem sikerült kiszűrnöm még dupla LC taggal sem, így valamennyi zavar mindig visszakerült a tápvonalra, mely behálózva a mennyezetet nagyszerűen üzemelt, mint antenna és a világítás működtetésekor gyakorlatilag teljesen megszűnt a rádióvétel a legtöbb frekvencián 5-10 méteres körzetben. Mivel ez nem volt cél és borzasztóan zavart, valamint hosszas számolgatás, kísérletezés és méretezés után sem sikerült jó hatásfokú szűrőt készítenem, mely 9 darab lámpa esetén is masszívan leszedi ezeket a zavarokat. Elhatároztam, hogy alternatív megoldást keresek.

Komplett, programozható digitális időkapcsoló

Korábban készítettem komplett ütemadókat azok számára, akik kevésbé értenek az elektronikához, illetve nem akarnak, vagy nem szeretnének szerelgetéssel foglalkozni. Nekik készült egy kompakt kis eszköz, ami széles körben alkalmazható időzített feladatok ellátására. Ugyan a kereskedelemben is kaphatóak különféle időrelék és időkapcsoló eszközök, viszont azok egy része, ami nagyon olcsó, az általában hamar el is romlik, nem megbízható, vagy nem tesz lehetővé precíz beállítást, időzítést, a drágábbak pedig hát bármennyire jók is, sokba kerülnek és azok többségére sincs egy évnél több garancia, ha esetleg elromlanak, akkor javíttatni nem igazán lehet őket.

A régebben készült ütemadók előállítása viszonylag nehézkes volt, alkatrész és szerelési problémák miatt így csak egy széria készült belőle. Ahogy kifutott az utolsó darab, nem készült újabb belőle, mivel több ponton is át kellett gondolni a kialakítását. Nem is az elektronikai egységgel volt probléma, hanem a burkolatba szereléssel és a külsőségek minőségi kialakításával.

Oldalak