modul

Pragotron quartz óravezérlő modul v2

Továbbfejlesztett funkciók és a korábbi modell korlátainak kiküszöbölése. Ezen okok miatt jött létre ez a második verzió. Felhasználói visszajelzések alapján úgy döntöttem, hogy jelentős átalakításokat végzek a korábbi konstrukción, ami már egy szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé a korábbi modellhez képest, melyek azért voltak korlátai. Ide tartozott többek között a limitált tápfeszültség, mely 6-12V közé korlátozódott, így sok 24V órához nem volt alkalmazható.

A legtöbb óramechanika képes feszültségmentes állapotban is stabil helyzetben maradni, így felesleges az óramű tekercseinek állandó feszültség alatt tartása, ami jelentősen növeli a fogyasztást. Mivel a modul minimális energiaigénye mellett az óramű tekercsein már nem folyik áram állandóan, így ez a verzió már akkumulátoros felhasználásra is sokkal inkább alkalmas. Ezen szempontok alapján készült el ez az újabb óravezérlő modul.

Pragotron quartz óravezérlő modul

Valamikor régen készítettem már egy ilyen feladatra alkalmas vezérlőelektronikát, de annak a nyomtatott áramköri paneljét még csak házi körülmények között gyártottam. A konstrukció alapvetően jó volt. Egy mikrokontroller, egy kis tápegység regulátor és a megfelelő kimenet analóg módon történő kialakítása biztosította a stabil működését. Eredetileg megrendelésre terveztem, majd később további igényekre való tekintettel készítettem még belőle néhány darabot. Bár nem túl sűrűn és csak 1-2 darabos mennyiségben, de a mai napig kapok megkeresést ilyen vezérlőelektronika gyártására. Mostanában viszont már csak nagyon ritka esetben pakolom ki a felszerelést panelek házi gyártásához és időm se sok van erre, így egy nemrégiben történt megkeresés alkalmával olyan darabszámú megrendelés történt, minek okán anyagi veszteség nélkül sikerült előállítani egy kisebb mennyiséget ebből a modulból.

Természetesen az áramkör lényege változatlan maradt, viszont a magasabb színvonalú gyártástechnológia alkalmazása lehetővé tett pár olyan optimalizálási megoldást, ami miatt célszerű volt a teljes paneltervet átalakítani. Ez leginkább abból állt, hogy THT helyett felületszerelt alkatrészek alkalmazásával hatékonyabbá lett téve a sorozatgyártás.

LED lámpa modul fejlesztés

Felkérést kaptam egy design lámpa elektronikai moduljának tervezésére és prototípusának elkészítésére. A kor követelményeinek megfelelően természetesen LED alapú fényforrásról van szó. Korábban foglalkoztam már LED lámpákkal, ám a beépíteni kívánt extra funkcióknak köszönhetően most ez egy kicsit több, mint egy sima fényforrás. Érintés nélkül történő ki/be kapcsolás és vezérelhető fényerő szerepelt az igények között.

A lámpamodul tervezésénél figyelembe kellett vennem a beépítési körülményeket, hiszen a megkeresés idején már volt egyértelmű koncepció a teljes lámpa kialakítását illetően, valamint mintaként gyártott mechanikai elemek is. Ezek a feltételek behatárolták a modul alakját, maximális kiterjedését, valamint a ráépített alkatrészek nagyjából történő elrendezését.

Műszaki oldalról, csak néhány működési paraméter volt adott, a megvalósítás módját és az ehhez szükséges alkatrészeket magam válogathattam össze. A vezérlést mikrovezérlővel valósítottam meg a vezérléshez szükséges szenzor kommunikációs módja miatt. Ezzel nagyban egyszerűsödött a hardveres felépítés, valamint sokkal nagyobb rugalmasságot adott a szoftveres alapon történő megvalósítás, hiszen nagyon jól paraméterezhetőek így az egyes funkciók, valamint későbbi módosításra is egyszerűbb megoldás kínálkozik.

Si4432 RF transceiver modul

Ez egy kivételes projekt, ami igazából nem is projekt, hanem csak egy áramköri megoldás modulon történő kivitelezése, mely ilyen formán elkészítve egyszerűen felhasználhatóvá teszi a rádiós transceiver chipet, illetve annak áramköri környezetét.

Az áramkör fő alkatrésze egy QFN tokozású pici chip, aminek a kézi forrasztása ugyan megoldható némi ügyeskedéssel, de azért mégis olyan beültetési módszert igényel, ami jelentősen drágítaná az áramkör szerelési költségét. Ha eleve pasztával kell dolgozni, akkor ennek nincs jelentősége, viszont vannak esetek, mikor egy áramkör összeszerelése nem kívánja meg a pasztás, kemencés szerelést, hanem egyszerűen, forrasztópákával is összeszerelhető. Ezekben az esetekben viszont kifejezetten előnyös lehet, ha kész modul formájában kerül beszerelésre ez az áramköri rész, mely a 2,54mm raszterezésű tüskesorral kézileg is könnyedén forrasztható anélkül, hogy speciális gyártóeszközökre lenne szükség.

Hangkeverő modul PLC rendszerbe

Egy PLC által vezérelt rendszerbe volt szükséges elkészítenem egy olyan analóg hangkeverő egységet, mely 4 forrás jelét keveri vonali szintű, analóg kimenetre.

Szükség volt egy AUX bemenetre, mely vonali szintű jelet fogad és gyakorlatilag az ott beérkező hangfrekvenciás jelet erősítés nélkül keveri rá a kimenetre.
Újabb csatornán egy aszimmetrikus bemeneten dinamikus mikrofon jelét kellett fogadni, felerősíteni vonali szintű jellé, majd rákeverni a kimeneti csatornára.
A harmadik bemenethez nem tartozott csatlakozó, hiszen ez a jelforrás a panelen került megvalósításra. Egy 1kHz-es hangfrekvenciás jelgenerátort kellett tervezni és építeni.
A negyedik bement pedig egy VS1000 D/A dekódertől érkezett. A chip egy hanglejátszó céláramkör, mely a hozzá kapcsolt külső memóriából képes adott formátumú hangminták lejátszására.

További igény volt, hogy minden bemenet jelét egy 24V-os feszültséggel engedélyezni és tiltani lehessen. Túl nagy rálátásom nem volt arra a rendszerre, amiben ez működni fog, hiszen a megrendeléshez a partner gyakorlatilag nem mellékelt semmilyen műszaki specifikációt, illetve az igénnyel foglalkozó leírás is mindössze kettő sorból állt. Én úgy voltam vele, ha ez az igény, akkor ezt kell elkészíteni, a többi része a dolognak önálló munka.

Digitális ütemadó modul

Ez az áramkör a programozható digitális ütemadó készülék modulos változata. Azok számára lehet ideális ez a modulos verzió, akik nem igénylik a komplettre szerelt változatot, esetleg nincs szükségük 230V-os feszültség kapcsolgatására, mert mondjuk egy 12V-os DC motort, vagy relét szeretnének közvetlenül meghajtani.

További előnye ennek a modul szintű megoldásnak, hogy sokkal kedvezőbb áron elérhető, így egy saját tervezésű eszköz részeként könnyedén beépíthető egyedileg kialakított készülékházba, kötődobozba.

Ami az időzítő tudását illeti, némi eltérés azért van a komplett üzemadóhoz képest, tehát ez nem egy az egyben másolata a dobozolt verziónak. Rögtön észrevehető, hogy ezen a modulon kétszer 4 digites kijelző található. A tervezés során árban és beszerezhetőség szempontjából ez a kijelző tűnt a legjobb választásnak, így célszerűen ezt alkalmaztam. Kezdetben még magam készítettem a NYÁK panelt ehhez az áramkörhöz és praktikus volt, hogy az általam gyártott egyrétegű panelre is úgy fel tudtam építeni az alkatrészeket, hogy kevés átkötésre volt ehhez szükség, mivel a kijelzőegységen belül a szegmensek már közösítve vannak.