óra

Pragotron quartz óravezérlő modul v2

Továbbfejlesztett funkciók és a korábbi modell korlátainak kiküszöbölése. Ezen okok miatt jött létre ez a második verzió. Felhasználói visszajelzések alapján úgy döntöttem, hogy jelentős átalakításokat végzek a korábbi konstrukción, ami már egy szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé a korábbi modellhez képest, melyek azért voltak korlátai. Ide tartozott többek között a limitált tápfeszültség, mely 6-12V közé korlátozódott, így sok 24V órához nem volt alkalmazható.

A legtöbb óramechanika képes feszültségmentes állapotban is stabil helyzetben maradni, így felesleges az óramű tekercseinek állandó feszültség alatt tartása, ami jelentősen növeli a fogyasztást. Mivel a modul minimális energiaigénye mellett az óramű tekercsein már nem folyik áram állandóan, így ez a verzió már akkumulátoros felhasználásra is sokkal inkább alkalmas. Ezen szempontok alapján készült el ez az újabb óravezérlő modul.

Pragotron quartz óravezérlő modul

Valamikor régen készítettem már egy ilyen feladatra alkalmas vezérlőelektronikát, de annak a nyomtatott áramköri paneljét még csak házi körülmények között gyártottam. A konstrukció alapvetően jó volt. Egy mikrokontroller, egy kis tápegység regulátor és a megfelelő kimenet analóg módon történő kialakítása biztosította a stabil működését. Eredetileg megrendelésre terveztem, majd később további igényekre való tekintettel készítettem még belőle néhány darabot. Bár nem túl sűrűn és csak 1-2 darabos mennyiségben, de a mai napig kapok megkeresést ilyen vezérlőelektronika gyártására. Mostanában viszont már csak nagyon ritka esetben pakolom ki a felszerelést panelek házi gyártásához és időm se sok van erre, így egy nemrégiben történt megkeresés alkalmával olyan darabszámú megrendelés történt, minek okán anyagi veszteség nélkül sikerült előállítani egy kisebb mennyiséget ebből a modulból.

Természetesen az áramkör lényege változatlan maradt, viszont a magasabb színvonalú gyártástechnológia alkalmazása lehetővé tett pár olyan optimalizálási megoldást, ami miatt célszerű volt a teljes paneltervet átalakítani. Ez leginkább abból állt, hogy THT helyett felületszerelt alkatrészek alkalmazásával hatékonyabbá lett téve a sorozatgyártás.

LED-es másodpercmutató számlapos órához

Kaptam egy olyan tervezési feladatot, hogy készítsek egy már meglévő számlapos órához másodperc kijelzést LED-ek segítségével, mivel a mechanikus óra csak kicsi és nagymutatóval rendelkezik, másodpercmutatóval nem. Még mielőtt valami bonyolult dologra gondolna bárki is, a mechanikus órával nem kellett szinkronban lennie ennek az áramkörnek.

A megvalósításhoz szükség volt 60db nagy fényerejű vörös LED-re, egy valamennyire pontos időalapra, egy számlálóra és sok-sok kimenetre, illetve ettől is több vezetékre. Amit lehetett, azt megoldottam mikrovezérlővel, így az időalapot adó oszcillátor a hozzá szükséges számlálóművel egy mikrokontrollerben lett létrehozva. Mivel rengeteg kimenetre volt szükség és feleslegesnek bizonyult a feladatra egy TQFP100 tokozású PIC32MX, így soros léptetőregiszterekkel csináltam meg a 60db kivezetést.

Ami a mikrokontrollert illeti, így a szoftvert kiegészítve egy megfelelő számú léptetőregisztereket is kezelő rutinnal és a számlálók tartalmának átalakításához szükséges adatkonverterrel elegendőnek bizonyult egy SO8 tokozású PIC12F1822-es kontroller is egy marék 74HC595 8 bites léptetőregiszterrel.